Ile kosztuje fotografia ślubna w Rzeszowie, czyli komu płacimy, ile, za co i dlaczego tak drogo?

10 czerwca 2010
empty image
empty image

Drodzy czytelnicy,
postaramy się sobie dzisiaj opowiedzieć co nieco o fotografii ślubnej i związanymi z nią kosztami – głównie w Rzeszowie i na podkarpaciu, ponieważ to jest rynek na którym się poruszam i pracuję.

Rzeszów jest miastem, gdzie fotografia ślubna wbrew mniemaniom nie należy do najdroższych w Polsce. Nie bez powodu Ci lepsi fotografowie z Rzeszowa robią reportaże w Krakowie, Warszawie czy innych większych miastach – dla klientów z tych miast jakość ta sama, a cena znacznie mniejsza. Kiedyś z czystej ciekawości zrobiłem wywiad cenowy z rynku Krakowskiego (oczywiście pośród tych lepszych fotografów) i ceny wcale mnie nie zdziwiły – różnica między Rzeszowem, a Krakowem jest DWUKROTNIE większa, a w skrajnych przypadkach nawet TRZYKROTNIE.

Skupmy się na Rzeszowie i lokalnych cenach oraz ich zawartości. Postaram się wydać obiektywną ocenę fotografów i ich usług.
Na samym początku musimy sobie powiedzieć jasno i wyraźnie co tak naprawdę kryje się pod ceną usługi, którą dostajemy od fotografa. Myślę, że każdy zdaje sobie sprawę, że dobrego fotografa charakteryzuje nie tylko ceną. Nie będąc gołosłownym przyjrzymy się bliżej o co tu tak naprawdę chodzi:

1. KOSZTY NIEJAWNE – czyli wartości, za które płacimy często nie zdając sobie z tego sprawy
———————
A) Doświadczenie fotografa – nie potrafię słowami opisać wagi tego czynnika. Niesłychanie ważny element! Od doświadczenia fotografa zależy bardzo wiele i trzeba sobie zadać pytanie, czy kandydat na naszego fotografa potrafi „uchwycić moment”, czy widzi więcej niż zwykły użytkownik aparatu, czy jest we właściwym miejscu we właściwym czasie. Pamiętajmy również, że doświadczenie to nie tylko zdjęcia, ale umiejętność odpowiedniego zachowania podczas ceremonii, ubiór, kontakt z Parą Młodą i gośćmi weselnymi. Ważne też są kwalifikacje w postaci przebytych kursów np. w Kurii, pozwalających na fotografowanie ceremonii Kościelnych. Dobry fotograf to też taki, który od czasu do czasu potrafi coś doradzić lub odradzić, oczywiście na korzyść Pary Młodej. Można trafić fotografa z 10-letnim doświadczeniem i 10 ślubami w stażu, a można spotkać z 3-letnim doświadczeniem, który ma za sobą 30 wesel.

B) Rekomendacje i pozycja na rynku – czyli słynny łańcuszek poleceń. Fotograf z mocnymi rekomendacjami umacnia swoją pozycję na rynku, a to z kolei prowadzi do szybko znikających terminów czyli patrz pkt. C.

C) Dostępność terminu – bywa, że terminy letnie są droższe, zwłaszcza te z przesądną literą „R” w nazwie – np. czerwiec, sierpień. Nie jest to reguła, lecz potwierdza się to również w cenach lokali i orkiestr – zimą jest taniej niż latem.

2. KOSZTY JAWNE – czyli to o czym mniej lub więcej wiemy, a powinniśmy wiedzieć wszystko
——————
A) Profesjonalny sprzęt fotograficzny – sprawa może wydawać się błaha, lecz wierzcie mi, że wcale nie jest. Dobry sprzęt fotograficzny = dobra jakość zdjęć = odpowiednio wyższa cena. Profesjonalny sprzęt fotograficzny to wysokiej klasy urządzenia optyczne czyli np. niezawodne, naszpikowane technologią lustrzanki cyfrowe, także jasne obiektywy zapewniające możliwość fotografowania w ciężkich warunkach oświetleniowych jakimi są chociażby ciemne kościoły, a także lampy błyskowe pozwalające rozświetlić niekiedy ciemne jak grobowiec sale weselne. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że na weselach profesjonalny fotograf często operuje sprzętem wartym kilkanaście, a niekiedy kilkadziesiąt tysięcy złotych, a wszystko po to, aby zapewnić najwyższą jakość usług. Warto dodać, że często dobry fotograf posiada dwie lustrzanki dla spokoju własnego i Pary Młodej, w razie gdyby technika odmówiła posłuszeństwa. Biada tym, co mają jeden aparat i w zapasie telefon komórkowy ;)

B) Zakres usług fotograficznych – wielu fotografów ma podobną ofertę. Standardem dziś jest reportaż od przygotowań u Panny Młodej, czasem też u Pana młodego, zdjęcia z ceremonii w Kościele lub Urzędu Stanu Cywilnego, zdjęcia z zabawy aż do oczepin oraz plener w dniu ślubu lub w zupełnie inny. Dodatkiem są sesje zdjęciowe w studiu fotograficznym, sesje narzeczeńskie i pochodne.

C) Oferta – czyli wszystko co dostajemy w cenie usługi. Ilość zdjęć może być ogromna, umiarkowana lub skromna. Każda jest dozwolona pod warunkiem, że zdjęcia są warte takiej ilości i pieniędzy. Większość fotografów stara się zachować balans pomiędzy ilością i jakością, trzeba o tym pamiętać. Lepiej mieć 300 rewelacyjnych zdjęć niż 700 bezwartościowych. W ofercie znajdziemy również albumy i fotoksiążki, których ceny zasadniczo się różnią. Generalnie fotoksiążka potrafi być droższa w wykonaniu, a bardzo często prezentuje się gorzej niż album. Wyjątek stanowią fotoksiążki/fotoalbumy składające się z pełnych zdjęć na grubych rozkładówkach, ale to moje zdanie. Wykonanie albumu fotograficznego to koszt od ok. 150zł aż do 300zł w zależności o jakości albumu, papieru i ilości odbitek. Fotoksiążki cenowo zaczynają się od 200zł i potrafią kosztować znacznie więcej.
Prawie zawsze otrzymujemy galerię na płycie DVD oraz galerie internetowe do wglądu dla rodziny czy znajomych. Ważny tutaj też jest czas oczekiwania na materiał z wesela – spotkałem przypadki z czasem oczekiwania od 2-3 dni po weselu (co nie świadczy za dobrze) aż do kilku miesięcy (sick!). Standardem jest czas oczekiwania od 3 tygodni do miesiąca czasu.

D) Komputerowa obróbka zdjęć – jest niezwykle ważna, a jej brak powinien być dla nas sygnałem, aby uciekać od takiej usługi i takiego fotografa. Obróbka to najżmudniejszy element całego procesu zwanego fotografią ślubną. O ile bycie obecnym na weselu od samego rana i gimnastykowaniu się z ciężkim aparatem aż do późnej nocy bywa męczące fizycznie, tak obróbka komputerowa zdjęć bywa czasem męcząca psychicznie. Wszystkie zdjęcia z wesela są przebierane, sortowane tak, aby zostały tylko najlepsze i najbardziej wartościowe ujęcia. Te z kolei poddawane są komputerowej obróbce, niezbędnej aby zdjęcie miało określone barwy, ekspozycję, kontrast, nasycenie i wiele innych parametrów po to aby jak najbardziej wzmocnić przekaz zdjęcia. Na obróbkę jednego zdjęcia można poświęcić od kilku do kilkunastu minut, a bywają przypadki że poświęcamy parę kwadransów, a nawet godzin.

E) Transport – doliczany jest prawie zawsze, czasem mieści się w cenie, jeśli ślub odbywa się w obrębie miasta. Dalsze dojazdy pociągają dodatkowe koszty, a auto się eksploatuje jak każde inne narzędzie i niestety na wodę nie jeździ :) Ceny wahają się od 50gr do 1zł za jeden kilometr przejechany w ramach usługi.

Wszystkie powyżej wymienione czynniki są składowymi powszechnie zwanej JAKOŚCI USŁUGI. Musimy być świadomi, że wykonanie usługi o nazwie „fotografia ślubna” to nie tylko wypstrykanie kilkuset zdjęć na weselu. CENA USŁUGI to kumulacja wszystkich mniejszych usług, dzięki którym Wasze zdjęcia zostaną wspaniałą pamiątką na całe życie. Warto się zastanowić nad rozsądnym wydaniem swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

*UWAGA* Powyższy artykuł jest moją własnością, osobistą analizą i umysłowymi wypocinami, wobec czego zabraniam kopiowania i wykorzystywania treści bez mojej zgody. W przypadku zainteresowania moją publikacją proszę o uprzedni kontakt.

Leave a comment